Kako da se izborite sa glavoboljom?

U stresnom svijetu prometnih gužvi, kratkih rokova i vrlo brzog tempa života nije ni čudno što povremeno uzmemo tabletu protiv bolova.


Za jaku glavobolju uzmite dvije tablete paracetamola od 500 mg ili dvije tablete Ibuprofena od 200 mg.

Aspirin je također učinkovit u suzbijanju bolova, ali nije prikladan za mlađe od 16 godina ili one koji su alergični na Aspirin (tj. acetilsalicilnu kiselinu). Međutim, lijekovi protiv bolova su samo djelomično rješenje. Postoji mnogo toga što možete učiniti da izbjegnete napadaj glavobolje. Stručnjaci su identificirali nekoliko vrsta glavobolja.

Tenzijska glavobolja je uzrokovana napetošću mišića glave i vrata, a karakterizira je tupi, stalni pritisak. Migrena je posljedica konstrikcije i širenja krvnih žila glave. Bol je probadajuća, a praćena je mučninom i osjetljivošću na svjetlo ili zvuk. Konzumacija alkohola ili pušenje katkad uzrokuju napadaj »klaster« glavobolje. Javlja se periodički u klasterima, nizovima, nakon čega slijedi razdoblje remisije.

Primijenite malo pritiska - akupresura
Snažnim, kružnim pokretima masirajte kožni nabor između palca i kažiprsta. Masirajte nekoliko minuta, zatim promijenite ruke i ponavljajte postupak dok glavobolja ne prođe. Stručnjaci za akupresuru zovu to područje okidačka točka LIG4 i smatraju daje povezano s dijelovima mozga iz kojih počinje glavobolja.

Zagrijte i ohladite 
Vjerovali ili ne, namakanje stopala u vrućoj vodi ublažit će glavobolju. Odvlačenjem krvi u stopala, vruća kupka za stopala smanjit će pritisak na krvne žile glave. Kod uistinu jake glavobolje, dodajte malo praha gorušice u vodu. Kod tenzijske glavobolje, stavite topli oblog na čelo ili na potiljak. Toplina će opustiti mišiće tog područja pa će se bolovi smanjiti. Možda ce zvučati kontradiktorno, ali nakon primjene toplog obloga (ili umjesto njega) možete staviti hladni oblog na čelo. Zamotajte nekoliko kockica leda ili vrećicu zamrznutog graška u krpu ili ručnik. Hladnoća stišće krvne žile, a kad se stisnu krvne žile, više ne pritišću osjetljive živce. Glavobolja je katkad uzrokovana pritiskom živaca sa stražnje strane vrata, pa zato pokušajte staviti oblog na mišiće potiljka i možda će vam to pomoći. Ovdje je alternativa hladnom oblogu: namačite ruke u hladnoj vodi dok možete podnijeti. Dok su vam ruke utopljene u vodi, stalno stišćite i širite prste. Taj postupak djeluje na istom principu kao stavljanje leda na glavu — hladnoća sužava proširene krvne žile.

Pokušajte liječenje kofeinom
Popijte šalicu jake kave. Kofein smanjuje širenje krvnih žila i zato može ublažiti glavobolju. Zbog svojega djelovanja kofein je sastojak nekih izrazito snažnih lijekova protiv bolova. Ako inače pijete mnogo kave, nemojte to iskušavati. Manjak kofeina može uzrokovati glavobolju, čime se stvara začarani krug.

Stisnite glavu
Zavežite rubac, šal ili kravatu oko čela. Zategnite toliko da osjetite pritisak oko cijele glave. Smanjujući protok krvi, smanjujete bol uzrokovanu proširenim krvnim žilama. Možete pokušati namočiti rubac u ocat, tradicionalni lijek za glavobolju.

Ublažite bol lavandom i metvicom
Neka eterična ulja, osobito lavandino ulje, mogu smanjiti tlak i ublažiti glavobolju. Nježno umasirajte malo lavandina ulja na čelo i sljepoočnice. Ležite i uživajte u opuštajućem mirisu. Za maksimalno opuštanje otiđite u mirnu, zamračenu i hladnu sobu. Što dulje možete ležati i udisati opuštajući miris, to bolje. Uz lavandino ulje, ili umjesto njega, upotrebljavajte ulje paprene metvice. Sadržava mentol, koji ublažava bol. Njegov miris isprva potiče, a zatim opušta živce koji uzrokuju glavobolju. Ako imate inhalator, stavite 7 kapi lavandina ulja i 3 kapi ulja paprene metvice i udišite za olakšanje. Umjesto toga, stavite nekoliko kapi ulja paprene metvice na rupčić. Duboko udahnite nekoliko puta. Iscijedite dvije mokre vrećice čaja od paprene metvice i stavite ih na sklopljene kapke ili na čelo. Držite pet minuta.

Popijte nešto smirujuće
Đumbir ima protuupalna svojstva i dugo se koristi kao izvrstan pripravak za ublažavanje glavobolja. Za pripravu učinkovite otopine sameljite 2 žličice đumbira, pomiješajte ga s čašom vode i popijte. Umjesto toga, prelijte šalicu vruće vode preko žličice svježe mljevena đumbira. Pustite da se ohladi i popijte. Đumbir je osobito učinkovit protiv migrena, premda se njegovo djelovanje još ne zna u cijelosti. Liječnici znaju za učinak đumbira na prostaglandine, tvari slične hormonima koje pridonose upali. Đumbir sudjeluje u ublažavanju mučnine, koja često prati migrenu. Pokušajte piti šalicu čaja od ružmarina. Neki ljudi smatraju da sprječava pogoršanje glavobolje. Prelijte šalicu kipuće vode preko žličice osušene biljke, namačite 10 minuta, procijedite i popijte.

Migrena
Za migrenu je karakteristična oštra, probadajuća bol, često praćena mučninom, povraćanjem, osjetljivošću na svjetlost ili poremećajima vida. Liječnici ne znaju točno što uzrokuje migrenu, ali sumnjaju na povezanost abnormalne konstrikcije (suženja) i dilatacije (širenja) arterija koje krvlju opskrbljuju mozak. Migrena je nasljedna bolest. Postoje mnogi potencijalni okidači, npr. osjetljivost na hranu ili aditive, stres, fluktuacija hormona tijekom menstruacijskog ciklusa, oralna kontracepcijska sredstva, nedostatak kofeina, promjena vremena, jarko svjetlo i neki mirisi. Migrena je češća u žena. Migrenu je lakše spriječiti nego liječiti. Pokušajte sljedeće.

Izbjegavajte hranu bogatu aminokiselinom tiraminom. Takve namirnice su sušeno meso, salame, kobasice, pljesnivi sirevi, orasi i kikiriki. Zloglasni okidači migrene, čokolada i crno vino, bogati su tiraminom.
Biljka rumencvijet ima sposobnost smanjenja intenziteta i učestalosti migrene. Uzmite 250 mg ekstrakta (standardiziranog da sadrži najmanje 0,4 % partenolida) svako jutro. Može biti potrebno nekoliko mjeseci da biljka dosegne svoju preventivnu snagu. Svježi listovi su također učinkoviti, ali mogu uzrokovati afte u ustima. Zato ih je najbolje jesti u sendviču s kruhom.
Ulje sjemenki lana bogato je esencijalnim masnim kiselinama, koje smanjuju tjelesnu proizvodnju prostaglandina, kemijskih tvari nalik na hormone koje sužavaju krvne žile. Uzmite I do 2 žlice na dan. Kupite hladno prešano ulje i čuvajte ga u hladnjaku od topline i svjetlosti. Uljem možete začiniti salatu ili ga dodati u kašu.
Premda stručnjaci nisu sigurni kako, vitamin B riboflavin sudjeluje u sprječavanju migrene, Agencija za standardiziranje hrane preporučuje maksimalnu dozu od 40 mg na dan, premda je učinkovita doza u istraživanjima profilakse migrene mnogo viša - 400 mg. Ta doza nije uzrokovala očite nuspojave.
Dodatci magnezija također mogu pomoći. U nekim istraživanjima ispitanici su izjavili da su im se tegobe smanjile uzimanjem 200 mg magnezija na dan. Ako uzimate magnezij, također uzmite i 500 mg kalcija. Neravnoteža tih dvaju minerala može smanjiti njihovu učinkovitost. Ta se dva dodatka ne smiju uzimati u isto vrijeme: uzmite ih s razmakom od najmanje tri sata.
Na prvu naznaku migrene uzmite I - 2 g svježeg đumbira u prahu ili I cm svježeg korijena. Danski istraživači su ustanovili da đumbir blokiranjem prostaglandina može spriječiti napadaj migrene.

Starinski pripravak protiv glavobolje bio je crni čaj s dodanih nekoliko cijelih klinčića. Čaj sadržava kofein, a klinčići imaju protuupalna svojstva. Ova mješavina bi uistinu mogla pomoći kod glavobolje. Popijte veliku čašu vode i vidite djeluje li. Dehidracija često uzrokuje glavobolju.

Trebam li liječnika?
Povremena glavobolja nije zabrinjavajuća. Iznenadna, jaka bol upućuje na ozbiljnu bolest. Odmah potražite pomoć ako doživite jaku glavobolju praćenu zamagljenim vidom ili ako odjednom ne možete pomaknuti bilo koji dio tijela. Isto se odnosi na vrućicu, ukočen vrat ili ako počnete zamuckivati ili ste zbunjeni, osobito ako ste zadobili udarac u glavu. Također trebate porazgovarati s liječnikom ako glavobolju imate tri ili više puta tjedno ili ako svakodnevno uzimate tablete protiv bolova.

Jeste li znali?
Česta uporaba Aspirina ili ibuprofena može uzrokovati »povratnu« glavobolju, koja počinje čim se doza lijeka u tijelu počne smanjivati. Najbolje je da se prestanete oslanjati na te tablete protiv bolova.

Moć prevencije
Jedite u određenim vremenskim razmacima. Postoje dokazi da smanjenje šećera u krvi, posljedica preduga nejedenja, može uzrokovati glavobolju. Najmanje tri puta tjedno provedite 30 minuta u šetnji, vožnji bicikla, plivanju ili nekom obliku aerobnog vježbanja. Te vježbe izvrsno djeluju na smanjenje stresa.


0 comments:

Popularni postovi