Gripa i prehlada
Možda je to obična prehlada, ali nije mačji kašalj. A gripa vas uistinu učini bolesnima. Na sreću, brzo djelovanje s vaše strane može ublažiti neke tegobe.
Ljekovito bilje, pileća juha, cink, čak i sušilo za kosu dijelovi su arsenala za liječenje. Na prvi znak šmrcanja uzmite te pripravke, koji vam mogu pročistiti glavu, potaknuti rad imunosustava i ubrzati tijek bolesti za razliku od uobičajenih lijekova za prehladu, koji vas mogu isušiti, uspavati, buditi vas noću, ništa ne činiti da brže ozdravite ili čak produljiti trajanje bolesti. Ako imate tipične simptome, kao što su kongestija (začepljenost nosa),grlobolja, kihanje, kašljanje vjerojatno imate prehladu, uzrokovanu jednim od 200 virusa koji su do vas došli kašljanjem i kihanjem drugih osoba. Ako imate sve te simptome i još vrućicu od 38,5 °C ili višu, glavobolju, bol u mišićima, jak umor, proljev, mučninu ili povraćate, vjerojatno imate gripu. Gripa uglavnom traje tjedan dana ili više, a poslije nje se osjećate umorno danima ili čak tjednima.• Trebam li liječnika?
Prehlade su neugodne, ali uglavnom prođu same od sebe. Ozdravljenju pomažu mirovanje i kućni pripravci. Isto vrijedi i za lakše oblike gripe, teži slučajevi mogu zahtijevati liječničku njegu. Ako ne znate imate li prehladu ili gripu, pustite da simptomi budu vaš vodič. Kontaktirajte liječnika ako imate temperaturu višu od 38 °C dulje od tri dana ili ako imate vrućicu višu od 39,5 °C. Također zovite liječnika ako teško dišete, počne vam svirati u prsima, osjetite jaku bol u plućima, prsima, grlu ili uhu ili iskašljavate velike količine sluzi, osobito ako je iskašljani sadržaj krvav ili ima zelenkastu boju. U djece vrućica brzo može uzrokovati dehidraciju. Zato je važno da djetetu dajete mnogo tekućine i da razgovarate s liječnikom ako ste zabrinuti.
• Bapske priče
Pothlađenost ne uzrokuje prehladu - barem ne u laboratorijskim uvjetima. U istraživanju objavljenu u New England Journal of Medicine dvije grupe ljudi su bile izložene virusima, koji uzrokuju prehladu. Jedna je grupa bila izložena virusima u hladnoj prostoriji na 5 °C, druga grupa u mirisnoj sobi na 30 °C. Rezultat? Obje grupe su oboljele u istom postotku.
• Postupite drukčije
Neki pripravci protiv prehlade sadržavaju antihistaminik, koji dobro djeluje u alergijskim bolestima, ali uopće ne djeluje na kongestiju uzrokovanu prehladom. U stvari antihistaminici mogu zgusnuti sluz, čime se otežava njezino izbacivanje kašljanjem. Ako vam je začepljen nos, izaberite jednostavan dekongestiv. Otrivin i efedrin su učinkoviti dekongestivi sprejeva za nos, ali nemojte ih upotrebljavati dulje od tri dana. Prekomjerna uporaba može uzrokovati suprotan učinak i pogoršati začepljenost nosa.
• Jeste li znali
Kad ispuhujete nos, trebali bi to raditi nježno. U suprotnom bi mogli stvoriti reverzni pritisak, koji može poslati viruse ili bakterije u sinuse. Da smanjite taj rizik, ispuhujte jednu po jednu nosnicu.
Reagirajte brzo
Na prvi znak prehlade, počnite uzimati pastile cinkovog glukonata svakih nekoliko sati. U jednom istraživanju osobe koje su uzimale pastile cinka u kojima je bilo oko 13 mg minerala svaka dva sata, riješile su se tegoba tri do četiri dana ranije u usporedbi s osobama koje nisu uzimale pastile. Pijte čaj od bazge. Stavite 2 do 5 g osušenih cvjetova u šalicu kipuće vode. Ostavite da se namače 5 do 10 minuta i procijedite. Pijte najmanje 3 šalice čaja na dan. Cvijet bazge je dostupan samo od svibnja do srpnja. Zato je dobro napraviti vlastito sredstvo za jačanje tijela od cvijeta bazge - ili napraviti vino od bobica bazge (čini se da su cvjetovi i bobice jednako učinkoviti) pa ga čuvati u smočnici i kao ugodno piće i kao pripravak za liječenje prehlade. Udišite vitamin C u prahu (dostupan u ljekarnama) na prvu pojavu šmrcanja. Usmjeravanje vitamina izravno na nosnu sluznicu može zaustaviti virus prije no što se prehlada razbukta. Upozorenje malo peče.
Pobijedite prehladu
Čim primijetite simptome prehlade ili gripe, počnite uzimati 200 mg vitamina C pet puta na dan uz jelo. Kupite proizvod s dodatnim bioflavonoidima, za koje je dokazano da pojačavaju učinak vitamina C za oko 35 posto. Ako dobijete proljev, smanjite dozu. Uzmite po jednu kapsulu kozlinca od 200 mg dva puta na dan dok se ne oporavite. Ova stara kineska biljka potiče imunosustav i čini se da je vrlo učinkovita u borbi protiv prehlade i gripe. Da spriječite relaps bolesti, nastavite uzimati 1 kapsulu dva puta na dan tjedan dana nakon prestanka tegoba. Kanadska žutika potiče imunosustav i sadržava tvari koje se bore protiv mikroorganizama te čak mogu ubiti viruse. Čim se počnete osjećati bolesno, uzmite 125 mg ekstrakta kanadske žutike (samostalno ili u kombinaciji s 200 mg rudbekije, Echinacea, koja također potiče imunosni sustav) četiri puta na dan kroz pet dana.
Upotrijebite borce protiv gripe
Na prvi znak gripe uzimajte 20 do 30 kapi tinkture od bobica bazge tri ili četiri puta na dan kroz tri dana. Bobice bazge su se u Europi stoljećima koristile u borbi protiv virusa. Jedno je istraživanje pokazalo da su se osobe koje su uzimale bobice znatno prije oporavile od gripe od osoba koje ih nisu uzimale. Također možete kupiti pastile od bobica bazge (uzmite šest na dan dok se simptomi ne povuku). Naturopati preporučuju Oscillococcinum, homeopatski pripravak za ublažavanje težine simptoma gripe. Prodaje se preko interneta, u nekim ljekarnama i u prodavaonicama zdrave hrane. Uzmite ga unutar 12 do 48 sati od prve pojave tegoba. Dolazi u bočicama, uzmite jednu bočicu svakih šest sati. Probajte N-acetilcistein (NAC), oblik aminokiseline cistei-na. Pomaže u razrjeđivanju sluzi i ublažuje simptome gripe. Uzmite dozu od 600 mg tri puta na dan.
Ublažite grlobolju
Ako imate grlobolju, napunite čašu od 250 ml toplom vodom. U vodu uspite žličicu soli i grgljajte. Sol će ublažiti bol.
Tradicionalna otopina za ispiranje grla je iscijeđen limun u čaši tople vode. Limun je idealan jer stvara kiselo okruženje koje je nepovoljno za rast bakterija i virusa.
Jedite pileću juhu da pobijedite prehladu
Pileća juha, prirodan kućni pripravak, nudi mnogo više od utjehe kod prehlade i gripe. Suvremena su istraživanja potvrdila da pileća juha zaustavlja nagomilavanje određenih bijelih krvnih stanica neutroflla i nastanak upale. Upala uzrokuje nastanak velike količine sluzi. Juha također učinkovitije od obične vode razrjeđuje sluz. Najbolja je juha pripremljena kod kuće, osobito ako je napravi netko koga volite. Dodajte svježe narezan češnjak u pileću juhu. Egipatski faraoni su se koristili češnjakom u borbi protiv zaraze. Njegova ljekovita svojstva su legendarna. Aktivne tvari češnjaka su alicin i aliin, za koje su istraživanja pokazala da u potpunosti uništava mikroorganizme. Čini se da češnjak potiče oslobađanje stanica prirodnih ubojica, koje su dio imunosustava za borbu protiv nametnika.
Pijte što više tekućine
Borba protiv prehlade i gripe može oduzeti tijelu vlagu. Pijte vode koliko god možete osam ili više čaša od 250 ml na dan da održite vlažnost sluznica, ublažite suhoću očiju i ostale simptome gripe. Tekućina također razrjeđuje sluz, čime se olakšava njezino iskašljavanje. Da održite vlažnost i pokretljivost sluzi, boravite u vlažnoj, toploj, dobro prozračenoj prostoriji. Za održavanje vlage zraka u spavaćoj sobi, stavite boce vode blizu radijatora (zimi) ili uključite ovlaživač zraka. Ili otvorite poklopac električne posude s vodom i pustite da voda vrije. Tako ce se prostorija ispuniti parom.
Smrdljivi pripravci
Doza čistog češnjaka prirodnog antiseptika će se boriti protiv virusa. Ako ste hrabri, držite malen režanj češnjaka u ustima i udišite njegove pare u grlo i pluća. Ako okus omekšavanjem češnjaka postane prejak, brzo sažvačite češnjak u manje komadiće i progutajte s vodom.
Cijepite se
Razmislite o godišnjem cijepljenju protiv gripe. Zdravstvene institucije savjetuju cijepljenje, osobito osobama s kroničnom bolešću srca ili bubrega, kroničnom bolešću pluća, npr. astma, bronhitis i emfizem, osobama sa šećernom bolesti ili oslabljenim imunitetom, bez obzira na uzrok. Cijepljenje se također preporučuje starijima od 65 godina. Cijepiti se možete kod liječnika opće (obiteljske) medicine od listopada (uglavnom). Cijepite se rano jer su potrebna najmanje dva tjedna da vas cjepivo učinkovito zaštiti prije početka sezone gripe.
Također možete uzeti terapijsku dozu češnjaka u obliku kapsula. Uobičajena doza je 400 do 600 mg koncentrata četiri puta na dan, s hranom. Potražite tablete standardizirane da sadrže 4000 mg alicina. Ako kao posljedicu uzimanja češnjaka imate lošu probavu, vjetrove ili proljev, iskušajte obložene kapsule da smanjite te neugodne nuspojave.
Otpušite virus
Možete skratiti prehladu... sušilom za kosu! Koliko god to neobično zvučalo, inhaliranje ugrijanog zraka može pomoći u ubijanju virusa. Prema istraživanju provedenu u Ujedinjenom Kraljevstvu, osobe koje su udisale ugrijani zrak imale su upola manje simptoma prehlade u usporedbi s osobama koje su udisale zrak sobne temperature. Stavite sušilo za kosu na toplo (ne vruće), držite ga udaljeno od lica i udišite zrak kroz nos koliko god dugo možete najmanje dvije ili tri minute, a idealno bi bilo 20 minuta.
Očistite kongestiju
Za udar na kongestiju kupite svježi đumbirov korijen ili hrenov, izribajte ga i pojedite malu količinu. (Ili kupite hren u staklenci i pojedite pola žlice.) Da izbjegnete bol u želucu, pojedite to nakon obroka.
* Popijte šalicu čaja od đumbira. Napravite ga s vrećicom čaja od đumbira ili od Vi žličice naribanog korijena đumbira. Đumbir sudjeluje u sprječavanju proizvodnje tvari koje uzrokuju kongestiju i prepunjenost dušnica. U njemu ima gingerola, prirodnih sastojaka koji suzbijaju kašalj.
* Začinite jelo ili juhu s malo. Tabasco umaka, ljute paprike ili makabija, ljutog začina (uglavnom se pripravlja od hrena) koji se jede uz sushi. Svi navedeni ljuti sastojci mogu ubrzati dekongestiju. U stvari, dodavanje bilo kojeg od njih u bilo koje jelo može olakšati disanje.
* Nosite mokre čarape u krevetu. Vjerovali ili ne, ova strategija s čarapama je priznata kao naturopatski pripravak za snižavanje vrućice i smanjenje kongestije. Djeluje tako da privlači krv u stopala, čime se dramatično povećava cirkulacija krvi. (Krv stoji u područjima najveće kongestije.) Najprije zagrijte stopala u vrućoj vodi. Zatim namočite par tankih pamučnih čarapa u hladnoj vodi, iscijedite ih i navucite ih neposredno prije odlaska u krevet. Preko mokrih čarapa navucite par suhih vunenih čarapa. Mokre čarape bi ujutro trebale biti tople i suhe, a vi biste se trebali osjećati puno bolje. Ovo isprobajte samo u razumno zagrijanoj sobi. Nošenje mokrih čarapa u krevetu nije pametno ako je u sobi neugodno hladno.
* Namačite stopala u kupki s gorušicom. Stavite 1 žlicu gorušice u prahu u litru vruće vode u velikoj posudi idealna je ona za pranje rublja. Gorušica privlači krv u stopala, čime se smanjuje kongestija. Stari pripravak za kongestiju u prsima jest oblog od gorušice. Smrvite 3 žlice sjemenki gorušice u prah (ili uzmite 3 šalice gorušice u prahu), dodajte to u šalicu brašna ili u sitnih zobenih pahuljica i dodajte dovoljno vode da napravite pastu. Preko prsa namažite sloj vazelina da zaštitite kožu, pa nakon toga namažite pastu. Žestok miris otvara začepljene sinuse, a toplina poboljšava cirkulaciju krvi i smanjuje kongestiju. Nemojte držati oblog dulje od 15 minuta jer može nadražiti kožu.
Para čisti nosne putove
Izlijte kipuću vodu u veliku zdjelu, nagnite se preko zdjele, a preko glave i zdjele prebacite ručnik da napravite parni šator. Udišite kroz nos i izdišite kroz usta 5 do 10 minuta. Nemojte staviti lice preblizu vodi jer se možete opeći. Zdjelu stavite na čvrst stol, nemojte to iskušavati u krevetu.* Da poboljšate učinkovitost inhalacije parom, dodajte u vodu nekoliko kapi ulja majčine dušice ili eukaliptusa. Držite oči zatvorenima dok udišete paru jer kombinacija pare i eteričnih ulja može nadražiti oči.
* Stavite nekoliko kapi eukaliptusova ili ulja na džepni rupčić. Kad osjećate da vam je nos začepljen, stavite ga na nos i udišite.
Ugrijte ukočen vrat
Gripa može uzrokovati tešku ukočenost vrata. Da smanjite bol, smočite ručnik, iscijedite ga, stavite ga u plastičnu vrećicu i grijte u mikrovalnoj pećnici 60-tak sekundi. Ili jednostavno namočite ručnik u vruću vodu i iscijedite ga. Provjerite da nije prevruć. Omotajte vrat i ramena te ležite. (Stavite ispod sebe velik ručnik da ne smočite krevet.) Da biste zadržali toplinu, oko mokrog ručnika omotajte suh ručnik.
0 comments: